Birdwatching, aneb pozorování ptáků

S koníčkem můžete dokonce začít na vlastní zahradě nebo v blízkém parku. Nepotřebujete rovněž ani super kondici, nebo odborný znalosti, abyste mohli začít. Pozorování ptáků je jedním z nejrychleji rostoucích zálib, takže je to i skvělý způsob, jak poznat nové přátele.
dalekohled na pozorování ptactva

Kde a kdy pozorovat ptáky

Většina pozorovatelů si neustále všímá ptáků kolem nich, ale provádí i specifické výlety k pozorování. Nejaktivnější období roku pro ptáky v našich končinách je během jara, kdy lze vidět a slyšet největší množství ptáků. Brzká rána jsou pro pozorování lepší, protože ptáci jsou aktivnější a zpěvnější, což usnadňuje rozeznání druhu.
Určité lokality, jako jsou okraje lesů, mokřady a vodní plochy, mohou být upřednostňovány podle místa a sezóny.  Ke každé lokalitě se váže specifická rozmanitost ptactva. Jiné ptáky uvidíte v lesích a jiné na poli.  Pokud nejvíce toužíte po vzácných druzích, můžete se spojit s ostatními pozorovateli pomocí aplikace nebo sociální sítě. Dnes je to mnohem jednodušší než v minulosti, kdy se zprávy o zajímavých pozorováních šířily mnohem pomaleji. Na počátku padesátých let byl jediným způsobem komunikace ohledně zajímavého pozorování prostřednictvím poštovního systému a bylo zpravidla příliš pozdě na to, aby příjemci mohli vyjet do terénu a vzácný exemplář sami vidět.
ledňáček na klacku

Vybavení

Chcete-li začít, nejlepší investice, kterou můžete udělat, je dobrý dalekohled, speciálně určený pro sledování ptáků. Většina specializovaných dodavatelů venkovního, loveckého nebo outdoorového vybavení vám pomůže. Jakmile získáte zkušenosti a rozvíjíte specifické oblasti zájmu, nebo chcete soutěžit nebo fotografovat své ptáky, máte k dispozici širokou škálu vybavení. To, co vybíráte, závisí na vašich prioritách a rozpočtu. Dalším důležitým vybavením je atlas ptáků, to bude vaše novodobá bible. Doporučuji pořídit si jeden menší kapesní atlas na túry a jeden obsáhlejší.

3.9
07