Neklidný kraj Champagne

Je to území na severovýchodě Francie, které z větší části patří do regionu Grand Est. Oblast je proslavená šumivým vínem, které jako jediné může nést název šampaňské víno. Takové jaké ho známe dnes, se vyvíjelo od 17. století.
středověká vesnice lane
Díky chladnému a vlhkému podnebí této oblasti je výrazně ovlivněna kyselost hroznů, které se hodí pro výrobu již zmíněného šampaňského.
Ne každému, ale první sklenička ihned zachutná, proto je lepší to nevzdávat a ochutnávat dál.
Označení Champagne se může dát pouze vínu vyrobenému v oblasti Champangne-Ardenne.
Výroba je povolena ze tří odrůd: rulandského modrého, mlynářky a Chardonnay.
mraky nad stodolou

Oblast se nachází na evropských křižovatkách. V historii to mělo své klady i zápory. V 5. století tu byl vůdce Hunů Attila, když táhl na Paříž, ve 14. století se tudy prohnala stoletá válka a v 17. století válka třicetiletá.
V římské době se tu pěstovalo nejen víno, ale začala zde těžba vápence. Když byly lomy opuštěny, jejich až 90 m hluboké sklepy s chodbami se později staly sklepy pro šampaňské víno, kde se nechává dozrát.
Říká se, že tajemství bublinek ve víně objevil mnich Dom Pérignon. Ale pravděpodobnější verze tvrdí, že se je snažil dostat pryč, když se v něm vytvořily druhotným kvašením.

Kraj Champagne má pohnutou historii. Z první světové války na vinicích zbyly hluboké krátery zamořené plynem a díky tomu poklesl počet obyvatel na polovinu.
Během druhé světové války tudy projížděly a krajinu devastovaly německé tanky.
Bohužel ale v listopadu 1917 se po bolševické revoluci zhroutil nejdůležitější odběratel vín- carské Rusko.
V meziválečném období, kdy byla velká hospodářská krize, byla v Americe vyhlášená prohibice.
Kraj se dočkal bohatnutí až v 70. letech 20. století. To poznáte, když navštívíte město Épernay, které se rozkládá v samém srdci šampaňských vinic.
Město má sice jen 28 000 obyvatel, ale rozhodně vás ohromí. Není to žádné provinční městečko. Hlavní ulice, Avenue de Champagne, je dlouhá 1km. Je lemovaná paláci všech slavných výrobců vína a svým luxusem dávají najevo, že se jim daří.
Můžete se zúčastnit prohlídky sklepů, jichž se tu nachází přes 100km a ukrývají přes 200 milionů lahví tohoto lahodného moku. Součástí prohlídky místních vinařství je nejen prohlídka s výkladem, ale můžete se těšit i na ochutnávku.
tři láhve
Jistě se vám zalíbí kraj, kde vinné svahy lemují okolí Épernay a až na samém vrcholu se nachází vesnička Hautvillers. Což v překladu znamená Horní ves. Jejím srdcem je benediktinské opatství. Zde kdysi býval opatem již zmiňovaný Dom Perignon.
Šampaňské miloval Ludvík IV., poté, co ho v 16 letech, během své korunovace, ochutnal. Také si ho zamilovala milenka Ludvíka XV., madame de Pompadour.
Dokonce Napoleon Bonaparte se vždy před tažením v Épernay zastavil, aby si vyzvedl pro své důstojníky bedny lahodného moku.
Jestli hodláte Francii navštívit, nezapomeňte na tento kraj, kde, který vás určitě okouzlí.

3.5
02