Alkoholismus je vážný problém

Asi půl milionů Čechů je závislých na alkoholu. Což jsou ovšem statistiky pouze lidí, kteří se se svou závislostí svěřili například u lékaře. Počet závislých tak může být dramaticky vyšší a není tedy divu, že alkohol je nazýván metlou lidstva. O důvodech tohoto rčení a dopadech alkoholismu si můžete přečíst v tomto článku.
opilec na silnici

Proč jsou na alkoholu lidé závislí?

Závislost má většinou počátek už v mladém věku. Každý, kdo se poprvé napije alkoholu, udělá první krok k závislosti. Důvodu, proč se poprvé napijeme může být mnoho. Například snaha o přijetí do kolektivu, potřeba působit dospěleji, nebo třeba z nudy.

Později lidé hledají v alkoholu pocity dobré nálady, určité euforie, úlevu od stresu, nebo jako prostředek ke kuráží při zdolání nějaké obtížné situace. Zkrátka alkohol se na první pohled zdá jako dobrý životní pomocník. Opak je však pravdou. Udává se, že pití alkoholu nepřinese požívajícímu jedinci v zásadě nic příjemného. A vše je pouze jakousi bludným pocitem v jejich představách. A to ani při příjemném večírku, nebo romantické večeři. Zkrátka požijete-li alkohol do míry, která ovlivňuje vaše chování, téměř na 100% si buďte jisti, že pokazí, byť i krátkou a příjemnou chvíli, která by ve střízlivém rozpoložení probíhala úplně jinak. A to všechno přesto, že romantická večeře dopadla podle představ a byla zakončená krásným sexem. Prostě vám včerejší hodování bude druhý den vrtat v hlavě. Může přinést určitý neklid a narušit běžný chod klasického dne. Dobrou zprávou ale je, že pokud vás alkohol nutí k nějaké sebereflexi, nejste pravděpodobně závislí na alkoholu.
lahvička alkoholu
Být abstinent?

Alkohol je nejen návykový, ale nebezpečný. Pod jeho vlivem vzniká mnoho úrazů, úmrtí, autonehod, ale historie ukazuje, že i třeba občanských nepokojů. Narušuje mezilidské vztahy a je po nevěře nejčastějším důvodem rozpadů rodin. Takže rada na závěr, i když vám na malou chvíli přinese příjemné opojení, zkuste se mu vyvarovat co možná nejvíce. O nic nepřijdete, nic nezískáte a vyhnete se možným katastrofálním dopadům ve vašem životě.