Bylinné čaje – podpora našeho zdraví


Černý čaj, zelený čaj, oolong čaj…tohle jsou čaje, které většina z nás dobře zná http://www.reformace.cz/zod/zna-buh-budoucnost-cislo-123 a určitě je každý z nás alespoň jednou ochutnal. Ale co takové bylinkové čaje? Nejenom, že jsou chutné, ale také jsou skvělé pro podporu našeho zdraví.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj se používá louhováním sušených květů ibišku, které se jinak používají i jako okrasné květiny. Ibišek se často používá i do ovocných čajů, ale konzumuje si i samostatný. A jaké účinky ibiškový čaj má? Dokáže pomáhat se snížením krevního tlaku, cholesterolu a také posiluje náš imunitní systém. Je také plný antioxidantů, které jsou důležité pro prevenci chronických onemocnění.

ibišek

Mátový čaj

Mátový čaj je velmi osvěžující volbou čaje. Máta se používá nejenom pro přípravu čaje, ale také jako ozdoba různých jídel, do dezertů nebo do omáček. Konzumace bude prospěšná především těm, kteří mají problémy s trávením. Máta zklidňuje podrážděný žaludek a pomáhá při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Pomůže také při stavech nevolnosti a pokud máte pocit na zvracení.

Heřmánkový čaj

Heřmánek je oblíbenou bylinkou pro uklidnění naší psychiky. Má velmi jemnou a lahodnou chuť. Doporučuje se konzumovat při nadměrném stresu, protože napomáhá k duševní relaxaci. Taktéž je dobrý pro uklidnění podrážděného trávicího traktu. Podle studií také heřmánek pomáhá s migrénami a ženám pomáhá při bolestivých křečích při menstruaci.

heřmánek

Lipový čaj

Lípa je náš národní strom, který při květu produkuje omamnou vůni. Lipový čaj se doporučuje popíjet především ve stavech nachlazení, pomáhá totiž proti rýmě, při kašli a napomáhá vykašlávání hlenů. Má také protizánětlivé účinky a pomáhá zánětům horních cest dýchacích. Stejně jako heřmánkový nebo mátový čaj uklidňuje podrážděný žaludek a odbourává bolesti. Stimuluje také tvorbu žaludečních šťáv a tím podporuje usnadnění trávení potravy.