Kde bychom byli pez peněz?

Kde bychom byli bez peněz https://nebankovnihypoteky.net/kde-bychom-byli-bez-penez/? To je otázka, která může mít mnoho odpovědí. Mohlo by to zde vypadat jako ve starověku, kdy fungoval směnný obchod a peníze tak nebyly potřeba. Vrátili bychom se tak třeba i rozumově na úroveň tehdejších lidí. Mnohobožství, hlavně zemědělská produkce a patriarchát. Anebo přesně naopak, co když jsme natolik vyspělí a jsme schopni žít bez peněz? I takové myšlenky už se objevily. Americký filozof a sociolog Jacques Fresco vytvořil ideu světa bez peněz, která funguje na principu tzv. ekonomie založené na zdrojích, kdy by měly být zdroje rozdělovány podle počítačového systému.

mince

Šlo by ale o svět, ve kterém by byla lidská síla nahrazena stroji, poptávka lidí a nabídka automatizovaného průmyslu by byly sledovány digitálně. Fresco dokonce vytvořil i několik návrhů měst, které by fungovaly na jeho tezích. V rámci projektu byly vytvořeny tři filmy, které celou jeho filozofii zpracovávají. Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Zní to jako sci-fi? Možná kdybychom to poznali, chtěli bychom v takovém světě žít všichni. Anebo taky ne.

peníze

Co můžeme říct s jistotou je pouze to, že v dnešní době se bez peněz neobejdeme. Jedná se o základní potřebu, která nám zajišťuje vstupenku vlastně do celého světa. Ať to znamená možnost pořádně se najíst, bydlet v bytě nebo domě s pěkným zařízením, jezdit do práce autem nebo schopnost zaplatit si koníčky ve svém volném čase. Jejich hodnota je možná až příliš vysoká. I přes to, že mezi námi se najdou lidé, kteří se dobrovolně vzdají života s penězi, mnoho z nás si takový život neumí dost dobře představit. Proto se taky s penězi pojí většina problémů dnešních lidí. Stále ale nemusíme byt pesimisti, poměrně jednoduše se v takových případech dá najít pomoc. Ať už to jsou známí či rodina, kteří Vám v nejtěžších chvílích podají pomocnou ruku, náhoda, která Vás vytáhne z bryndy nebo jsou i taková řešení, jako jsou nebankovní půjčky.

Ani v nejtěžších momentech není třeba ztrácet hlavu, řešení se vždy najde.