Domácí mazlíček přesně pro vás: Víme, jak vybírat!

Byt či dům

Prvním důležitým faktorem je, kde žijete. Pokud máte dům s velkou oplocenou zahradou, můžete zvažovat pořízení nějakého většího pejska. Pokud žijete v malém bytě, vybírejte spíše z menších plemen psů, nebo pořiďte kočku, fretku, morče či křečka. Hodně záleží i na tom, kolik máte volného času. Hodně nároční na čas jsou psi, kteří potřebují určitý výcvik. Kočka neakceptuje žádného pána, nepřijde na zavolání a pomazlí se s vámi, jen když ona bude chtít. To mějte na paměti. Na prostor a čas jsou nejméně nároční hlodavci, ale potřebují také čas od času pomazlit. U menších hlodavců je nevýhodou jejich věk dožití. Křeček se dožívá asi dvou let, ale například osmák degu klidně i osmi až deseti let. Nabízí se další otázka.

Zvládnu se o zvířátko postarat?

Než se vydáte pro nového mazlíčka, zeptejte se sami sebe, jestli se následujících několik let zvládnete o zvíře postarat. Nejen finančně ale i z hlediska jeho potřeb. Například pes potřebuje pravidelný pohyb, aby byl dlouho zdravý. Někteří psi potřebují i výcvik, protože jsou obtížněji vychovatelní.

pes_domácí

To vše stojí čas ale i peníze. Také budete muset kupovat krmení, které něco stojí. Zkuste si předběžně spočítat, na kolik vás ročně vyjde váš mazlíček. Nutno je i počítat s pravidelným očkováním, odčervením, „odparazitováním“ a s mimořádnými návštěvami veterináře. Pokud se například vašemu psovi něco přihodí, vy vyrazíte na pohotovost, věřte, že vyšetření a příplatek za návštěvu mimo ordinační hodiny vás bude stát možná i tisíce korun.

Kolik a jaké pohlaví

Určitě víte, že některá zvířátka by se neměla chovat samotná. Slušný chovatel vám to řekne a není to proto, že by potřeboval prodat o kus více. Morče, osmák nebo třeba činčila potřebují mít u sebe „parťáka“. Pokud nechcete mít každou chvíli mladé, nabízí se buď kastrace, nebo pořiďte dvě samičky či dva samečky. U samečků se ale může stát, že se budou prát a budete je muset dát od sebe. Kočky – pokud jsou venkovní – si kamarády najdou.

kočka_domácí

Pes vám bude oddaný, i když bude sám, ale ve dvou se lépe zabaví. Váháte, jestli vybrat psy nebo feny Kenichiai.com? Pokud si pořídíte psa, může se vám stát, že narazíte občas na jiného psa, se kterým si vletí do kožichu. Fenky se moc neperou (i když se najdou výjimky) a útok od jiných psů hrozí méně. Zato musíte zase více hlídat hárání.