Proč se pilové kotouče na kov prodávají zvlášť?

Asi každá rodina má nějakého kutila. Někoho, kdo tráví svůj volný čas v dílně, kde vylepšuje, opravuje a vyrábí nové zlepšováky do domácnosti. Ovšem k této činnosti také potřebuje nářadí. A obvykle nestačí to základní, které najdeme v každé domácnosti – kladivo, šroubovák či francouzský klíč.

Jednou z věcí, které rozhodně využije, je i elektrická kotoučová pila. Ta umožňuje podstatně rychlejší, přesnější a hladší řez, než klasická ruční. Není tedy divu, že ji v mnoha domácnostech prakticky nahradila.

pila1

Ovšem je zde jedna věc, na kterou bychom měli dát pozor. Při koupi této pily k ní obvykle dostaneme univerzální kotouč, vhodný pro většinu materiálů. A někdy i jeden či dva náhradní. To se zdá dostatečné, než si všimneme, že se relativně rychle opotřebují a že práce s nimi nejde tak lehce, jak by mohla.

Proto začneme uvažovat nad koupí specializovaných kotoučů, jako jsou pilové kotouče na kov. Ty jsou určeny především, jak již název napovídá, k řezání železa. Jsou tedy pevnější a i jejich konstrukce je uzpůsobena tak, aby si s tímto materiálem poradila co nejsnadněji.

pila4

To samozřejmě může vyvolat otázku, proč nejsou alespoň některé z těchto specializovaných kotoučů součástí základního balení. Přeci jen, každý, kdo tuto pilu intenzivněji využívá, si dříve či později nějaký koupí, podle své potřeby.

Odpověď zní, že to umožňuje firmě, která tyto pily vyrábí, vydělat více peněz. Stejně tak tomu je i u jejich prodejců. A je jasné, že si podnikatelé nebudou chtít nechat tuto příležitost utéct. Avšak ačkoliv to je zajisté závažný důvod, rozhodně není jediný.

Je tu i fakt, že každý z nás potřebuje trochu jinou sadu. Přeci jen, každý z nás používá pilu k trochu jiným účelům, řeže na ní různé materiály různě často. Je tedy nutné, aby si dokázal svůj výběr kotoučů personalizovat. A to je možné jen v případě, že se budou prodávat zvlášť.