Jak se starat o koťátko

Začněme nejdříve tím, než se koťata narodí. Dospělá kočka bývá březí něco okolo 57 až 70 dní. Poté se narodí krásná koťata, která bývají zdravá a vitální. Je důležité, aby matka byla na porod psychicky i fyzicky připravená. Neměla by být příliš mladá. Bývá skvělou matkou, která se stará skvěle o své potomky. Všechno své potomky naučí. Po třetím až čtvrtém týdnu mláďata okoukají některé činnosti od matky. Například chození na záchodek, takže matka je přestává čistit. Jsou tedy velice učenlivá a čistotná. Jejich kojení probíhá nějakých pět až sedm týdnů. Pokud pijí mléko déle, tak je to jenom dobře, protože je poté mládě lépe psychicky vyvinuté a je klidnější.

koťátka na slámě

Když přijde doba, kdy se o své děti přestane starat, tak se stáváme matkami my. Jak bychom se o něj měli starat a jaké bychom mu měli vytvořit podmínky ke spokojenému životu?

Mláďata se odebírají od matky asi ve dvanácti týdnech života. Poté přechází k novému majiteli. Nastává situace, kdy se mu bude stýskat po sourozencích a po mamince. Je tedy potřeba, abychom se mu dostatečně věnovali. Potřebuje si hrát a musíme se mu věnovat.

Dá se naučit jej nějakým návykům? Odpověď je kladná. Cvičení a učení nějakým návykům by v jeho vývoji nemělo chybět. Měli bychom ho naučit takovým způsobům, aby nám to nevadilo a nebylo nám to nepříjemné. Je tedy důležité, abychom byli vytrvalí. To znamená, že pokud s něčím začneme, tak musíme vydržet, aby kočka pochopila, že něco má nebo nemá dělat. Nikdy ji netrestáme fyzicky. Vztah člověka s tímto zvířetem je velmi křehký, takže netrestáme fyzicky. Občas stačí říct pouze ne. Důrazné ne a ona to pochopí. Případně lze hlasitě tlesknout.
koťátko v košíku

Kde jej umístit, aby mu bylo dobře? Můžeme mu koupit třeba pelíšek, do které dáme deku. Nakonec si stejně najde místo, kde se jí bude líbit. Má totiž svoji hlavu.

Krmíme jej kapsičkami či kvalitními granulemi. Dbáme na to, aby v potravě byl dostatek masa.