Oboustranné betonové ploty se hodí hlavně k oplocení zahrady

Certifikovaný materiál – každý výrobce a potažmo i prodejce betonových plotů oboustranných (i jednostranných) se velmi rád pochlubí certifikátem jakosti a způsobilosti stavebního materiálu. Ano, skutečně jde o speciální směs kamenné drti, pojiva a dalších složek, které zajišťují vyšší odolnost vůči otěru a erozi, působení mrazu a vodních srážek. Směs se odlévá do tvarových forem, vyplněných ocelovými armaturami, nejčastěji dráty, a jde tedy o železobetonovou konstrukci, jejíž životnost se (odhaduje) na desítky let. Životnost je propočítána na základě matematického empirického měření, neboť jde o výrobky moderní, které jsou na trhu teprve několik let.

břečťan na zdi

Betonová směs je zároveň vhodná k využití v jakémkoli terénu, ať už se jedná o zahrady, zemědělskou půdu, lesní hospodářství, anebo průmyslové objekty. Mohou být postaveny i tam, kde dochází ke kontaktu s vodními zdroji a s domácími (nebo divokými) zvířaty.

cihlová zeď

Nemusíte se jej vůbec všimnout řadu let – poměrně troufalé tvrzení je ovšem míněno ve dvou nezávislých kontextech. Tím prvním jsou nároky na údržbu – ty jsou skutečně minimální. Nejsou nutné žádné nátěry, penetrace, tmely a lepidla, vystačíte pouze s občasným běžným zásahem kvůli čistotě – nejlépe tlakovým čističem, který zbaví povrch nánosů prachu a porostu mechu. Druhý kontext souvisí s jeho vzhledem – betonový plot budete mít „na očích“ řadu let, bude to součást vaší „image“, vaší parcely, zahrady s pergolou, altánem, bazénem atd. Budete jej vnímat i podvědomě a proto se vyplatí věnovat opravdu dostatek času pečlivému výběru jeho vzhledu.

Naštěstí dnes existuje již velký výběr různých variant, desky napodobují kámen, dřevo, některé mají geometrické vzory, můžete je směle doplnit i dřevem, živým plotem, nebo okrasnými stromky a květinami. Velmi pěkné je osazení desek se dřevem či mezi sebou v kontrastních barvách, např. odstín šedé a okrové s tmavě hnědou nebo červeno hnědou.