Medvědí jeskyně

Nenajdete zde takovou krápníkovou výzdobu jako v Moravském krasu, ale přesto určitě stojí za zhlédnutí. Tato jeskyně skrývá kosti již vyhynulého prehistorického medvěda a v matném osvětlení vše vypadá velice tajuplně. Je poměrně rozlehlá.

·         Kudy?
Dostanete se sem po dálnici přes Slovensko, Maďarsko, v Budapešti odbočíte na okruhu směrem na Oradeu.  A kousek za ní již narazíte na dobře značenou odbočku přímo k jeskyni.
mlha nad lesem
·         Kde se ubytovat a co do žaludku?
Místní obyvatelé nabízejí celkem levné ubytování. Hned pod areálem je velká louka, která slouží jako placené tábořiště. Ceny jsou poměrně symbolické. Ráno tudy procházejí místní selky a prodávají domácí buchty, sýry, ovoce a jiné pochutiny, dle sezónní nabídky. Někdy mají i domácí pálenku. Vše je v prvotřídní kvalitě a rozhodně vřele doporučuji ochutnat a nakoupit i do zásoby. Dá se s nimi i smlouvat o ceně. Navíc pokud u nich nakoupíte a teprve poté se vypravíte k jeskyni, máte zaručenou ochranu před stánkaři, kteří vroubí cestu ke vstupu a náruživě nabízejí všechno možné. Babky, u kterých na louce nakoupíte, to vše zařídí, řeknou, že jste jejich a máte naprostý klid.

·         Jeskyně.
Vstupní hala je takový ten betonový komplex, který vzbuzuje spíše odpor, ale pak, když vstoupíte do jeskyní, vše dostane nádech starých časů.
farmář v rumunsku
·         Okolí.
Určitě také stojí za zhlédnutí maličké soukromé muzeum ve vesnici. Není nijak konkrétně zaměřené, najdete zde starobylý nábytek, polorozpadlý traktor, záhadné zemědělské nástroje a náčiní i křehké výšivky, kroje, nádobí i boty, a spoustu věcí, které snad ani nelze identifikovat.
Takže pokud míříte do této zajímavé země, zkuste to vzít severní cestou. Příroda je tady rozmanitá, lidé přívětiví a silnice nově opravené pomocí evropské unie, takže není čeho se bát.
A malé lákadlo závěrem. Tak dobré sýry a výtečný domácí chléb už málokde ochutnáte.

3.9/5 - (17 votes)